Široniados programa
2014-07-08
Ekologiškas gyvenimas kaime
2015-06-18
Show all

Didieji žingsniai stiprios bendruomenės link / Big steps towards the real community

Šironijos bendruomenė šiai vasarai besibaigiant priėmė porą svarbių ir stipriai kryptingų sprendimų. Vienas jų – mes tampame atvira kaimo bendruomene. Tai reiškia, jog laukiame sielos draugų atvykstančių į kaimynystę ir kartu su mumis kuriančių savo nuostabų gyvenimą.

Šiuo metu padėtis tokia: Šironijos centre, pieno ūkyje, kol kas gyvena ūkio šeimininkai Giedrutė ir Virgilijus, namą besistatantys Andrius ir Virginija su dviem atžalomis, ūkininkų vaikai Austėja ir Linas. Už 1 km gyvena jauna Tauriaus ir Agnės šeima su dviem mergaitėmis, bei greitu laiku nuolatinė globa bus suteikta Marijai. Po metų ar dviejų prie mūsų netoliesi prisijungs Marija su Vytautu ir savo dviem vaikais, kol kas jie kaupia kapitalą jų svajonių namui

Kitas svarbus sprendimas, tai strateginis žingsnis mūsų patogiai, jaukiai ir autonomiškesnei būčiai – išsikėlėme tikslą 2019/2020 metais atidaryti savo mokyklos skyrių. Jis planuojamas buvusioje Žalvarių mokykloje. Dalis šios mokyklos patalpų dabar priklauso vietos bendruomenei ir yra puikiai sutvarkytos. Kitos dar laukia investicijų bei gyvybės.
Vedini minčių apie šį projektą kartu su Širvintų valdorfo darželio iniciatyvine grupe praėjusį savaitgalį svečiavomės Melkio bendruomenėje(netoli Pikeliškių), kurie šiais metais įkūrė savo mokyklą. Susitikome ir kalbėjomės su Vytautu Žaltausku, mokyklos direktoriumi, mokytoju ir vienu iš valdybos narių.
Pirmiausia visi buvome pakviesti mažai ekskursijai po mokyklą. Vaizdas, kurį pamatėme tikrai lenkia daugelį mūsų matytų(bei lankytų) valstybinių mokyklų ar vaikų darželių. Čia akis glosto medžio tekstūros, rankomis vietos žmonių kurti dekoraciniai piešiniai. Tačiau įspūdžius greit pakirto viena po kitos Vytauto sekančios pastabos apie tai, kiek trūkumų dar liko pašalinti, kad mokykla atitiktų visus higieninius, veterinarinius ir kitokius reikalavimus ir gautų kiekvieno vaiko finansinį krepšelį(taip yra išlaikomi mokytojai, valytojai, ūkio darbuotojai, apmokamos sąskaitos kiekvienoje valstybinėje mokykloje). Čia pat vėl mums optimizmą sugrąžina faktas, kad visi mokyklos apipavidalinimo, apdailos, santechniniai darbai užtruko vos du mėnesius, o per artėjantį mėnesį viskas bus baigta. Taip Melkio mokykla taps dar vienu, tikrai retu pavyzdžiu, kaip įmanoma įkurti jaukią, mažą kaimo mokyklą. Mus labai įkvėpė ir tai, jog mokyklos bei darželio idėja buvo iškelta dar šiais metais, žiemos pabaigoje. Nepaisant gausybės kilusių ginčų, nesusipratimų, įstatymų ar švietimo ministerijos pozicijos neaiškumų – visas mokyklos kūrimo procesas tilpo į vienerius metus.
Tai leidžia vogčiomis pasvajoti apie mokyklą jau kitais metais.
Tačiau visa situacija bei išgirstos patirtys diktuoja apie trejų, ketverių metų laikotarpį. Pirmiausia, mūsų visoms atžaloms yra iki 4 metų – mokykla jiems kitąmet tikrai nėra reikalinga. Viena iš bendruomenės šeimų – Šmitai į teritoriją kraustysis dar tikrai ne kitais metais. Andrius su Virginija yra stipriai užimti savo namų kūrimu bei finansinės laisvės klausimais. Tad laiko mokyklos projetui nėra tiek daug. Ta kryptimi judame lėtai, tačiau norime, kad žingsniai būtų stiprūs ir tik pirmyn.
Šiuo metu svarbiausia užduotis mums: iki galo suprasti kokie mes esam ir tai pasakyti jums – galbūt mūsų būsimiems draugams čia 🙂

Labai džiaugiamės, jog buvome priimti į svečius Melkio mokykloje. Labai JUMS dėkojame !

P.s. šiuo metu vyksta derybos dėl kelių žemės plotų naujiems kaimo gyventojams, jei tu ieškai vietos, susisiek su mumis – gal susidrauugausime ir tapsime vienos bendruomenės nariai. Žiemos metu bendruomenės nariai dalyvaus kelių savaitgalių strateginiuose susitikimuose, kuriuose kiek galima aiškiau išdėstysime savo viziją, vertybes bei filosofiją. Gal ten jau būsi ir tu ?!Some of us were visiting a special place of Melkys community. The purpose of visit was to witness a process of school creation in a small village. We were very satisfied with the result as we now know the challenges and basic issues of establishing new school in Lithuania’s country side.

Why do we want to open a school nearby?
A few months ago our small community determined to be an open community. Which means that everyone who wants may be the member of it. Even foreign people willing to live here 🙂 And secondly we have already 6 children under 4 years old. In few years they all must enter some kind of education system(thats the law). And we all dont like the system as it is now. By creating our own school we will make small step towards the big change in Lithuania’s education. And we will have our children studying in a place they like.

If you are interested in joining us in any way – pleas contact 🙂

Comments

comments